Drama Studio Awards Ceremony 2014

 

 

 

The 2014 Drama Studio Film Awards Ceremony 2014 took place at The Minto Hotel on June 12th.

We themed the evening's dresscode to Villains and Heroes from Fairytale land.

This year's topic was Psychological Thriller and once again the students voted for their favourite short films. The standard is just getting better and better as our students really get into film as another way to present creative drama.

This time around we had several groups editing their own work so we had an additional category for the best edit.

We chose students themselves to present the awards.

 

Most Creative Junior Film

Presented by Captain Hook (Lewis Williamson)

The top three nominees were You’re Not Who You Think You Are (Bruntsfield) Double Take (Wardie)and Together Forever (Bruntsfield).

  The winner  ........ “Double Take”

Cruella and Hook -small

Most Creative Senior Film

Presented by Alice In Wonderland (Jessica Steel)

The top three nominees for most creative senior film were Teddy Bear’s Picnic (Wardie), Amy Made Me Do It (Fairmilehead) and Annabelle(Fairmilehead).

The winner ........“Teddy Bear’s Picnic

Teddy Bears small

3. Best Junior Film Overall

Presented by – The Pied Piper (Georgie Harwell)

The top three nominees for best junior film overall were Scarred (Bruntsfield), The Basement (Bruntsfield) and The Church(Juniper Green).

The winner  ........."The Church"

The Church -small

4. Best Senior Film Overall

Presented by Lewis MacDougall as himself with a special tribute to Lewis who is to play Nibs in a new Warner Bros film "Pan" to be released in July 2015.

The top three nominees for best senior film overall Amy Made Me Do It (Fairmilehead) Guilt (Liberton) and Teddy Bear’s Picnic (Wardie).

The winner ............. “Guilt”.

Liberton Girls- small

5. Scariest Moment In a Junior Film

Presented by The Big Bad Wolf (Paul Jeffries)

The top three nominees for scariest moment in a junior film Katie (Fairmilehead), The Church (Juniper Green) and The Basement (Bruntsfield).

 

“And the winner is” .......... “Katie – Doll under the sink”.

Katie -small


 

Scariest Moment In A Senior Film

 

 Presented by Grumpy/Bashful (Sam Morwood)

The top three nominees for scariest moment in a senior film Teddy Bear’s Picnic (Wardie), One By One (Fairmilehead) and Annabelle (Bruntsfield).

The winner is ............ “One by One – Girl in the mirror”

 

One by One -small 

Best Junior Female

Presented by Shrek and Donkey (Scott Edwards & Aran Prince Tappe)

 The top 3 nominees for best junior female actor are, Emma Murray for Katie (Fairmilehead), Charlotte Lyon for You’re Not Who You Think You Are and Lori Stott for “Scarred”

The winner - Lori Stott

Best Junior Male

Presented by Aran

The top 3 nominees for best junior male actor  Liam Donaldson for The Church (Juniper Green), Fraser Dunmore for Mind Powers (Wardie) and Jack Grieve for Katie(Fairmilehead).

The winner  .................Liam Donaldson

Best Senior Female

 Presented by Aladdin and Jasmine (Rowan Johnstone and Eilidh West)

The top 3 nominees for best senior female actor Caitlyn McFarlane for Side Effects(Wardie), Charlotte Reid for Amy Made Me Do It (Fairmilehead) and Catriona Hand for The Doll (Bruntsfield).

The winner is ........ Charlotte Reid

Best Senior Male

 

 

Presented by Eilidh

 

The top three nominees for best senior male actor - Joe Quayle for The Doll (Bruntsfield) , Evan Craig for Holy Moly (Bruntsfield) and Rhys Anderson for Abandoned (Juniper Green).

The winner is ...............Rhys Anderson

 

Best Director

 

 

Presented by Julie McDonald , Drama Studio Director

 

The top three nominees for Best Director - Evelyn Currie for Double Take (Wardie), Joanna Gordon for One By One (Fairmilehead) and Gregor Weir for Annabelle (Bruntsfield).

The winner ............... Gregor Weir

 

Gregor Website

Special Award – Best Edit

Presented by Niloo-Far Khan, our guest Film Maker who judged the students' edits.

The nominees for best edit -Nerida Bradley for Amy Made Me Do It (Fairmilehead), Sofia Della Sala for Annabelle (Bruntsfield), Fraser Dunmore for Mind Powers (Wardie), Evelyn Currie for Double Take (Wardie), Catriona Hand for The Doll (Bruntsfield), Sophie Costa for Guilt (Liberton), Charlie West for Teddy Bear’s Picnic (Wardie) and Heather Davidson for Side Effects (Wardie).

The winner is............... Evelyn Currie

 Watch excerpts from the film here >

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drama Studio Items